Jakich rad może udzielić farmaceuta? Sprawdź, jeśli kupujesz leki i suplementy bez recepty
„Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą” – to znana formułka z reklam leków bez recepty czy suplementów diety. Nie są to puste słowa i rzeczywiście są sytuacje, kiedy przy zakupach w aptece warto o radę poprosić. Jak przypomina serwis pacjent.gov.pl, niektóre z preparatów lub leków bez recepty mogą mieć negatywny wpływ, np. na skuteczność prowadzonej już kuracji. Są też substancje, które mogą sprawić, że skóra będzie bardziej podatna na promienie słoneczne. Inne z kolei spowodują, że będziesz szybciej tracić wodę.
Co może ci doradzić farmaceuta?
Decyzje dotyczące zakupu konkretnych leków bez recepty czy suplementów diety wynikają często z impulsu kierowanego silnym wpływem reklam, czy opinii znajomych. Nie dla każdego jednak dany preparat będzie właściwy. Warto o każdą wątpliwość zapytać farmaceutę.
Warto przypomnieć, że farmaceuta zna składniki leków i ma na bieżąco informacje na temat wszystkich substancji, które sprzedaje. Przykład? Apteki wycofały w końcu czerwca suplementy diety z monakoliną K (substancją występującą w czerwonym ryżu, którą uzyskuje się w wyniku jego fermentacji drożdżami). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że ta substancja jest identyczna z lowastatyną, która ma pomagać normalizować stężenie lipidów we krwi i znajduje się w niektórych lekach. Stwierdzono, że łączenie tych substancji w pewnych dawkach powoduje szereg szkodliwych skutków, w tym odnotowano przypadki rozpadu mięśni, zapalenia wątroby i chorób skóry wymagających hospitalizacji. W efekcie ustalono, że stosowanie monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu na poziomie powyżej 3 mg/dzień powinno być zakazane. Preparaty zostały wycofane, a na opakowaniach z mniejszą zawartością tej substancji została umieszczona informacja, że produkt nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci w wieku poniżej 18 lat i osoby w wieku powyżej 70 lat.
To tylko jeden z wielu przykładów specjalistycznej wiedzy, z której możesz skorzystać, pytając swojego farmaceutę o radę i/lub udostępniając mu listę leków, które bierzesz.
Farmaceuta może Ci doradzić m.in.:
- w sprawie prawidłowego stosowania i przechowywania leków,
- w przypadku drobnej dolegliwości,
- zakupu leków: wskaże tańszy zamiennik leku,
- jeśli udostępnisz mu informację, jakie leki przyjmujesz, wskaże, czy istnieje ryzyko wystąpienia między nimi niekorzystnych interakcji,
- w sprawie korzystania ze sprzętu medycznego,
- wyposażenia podręcznej apteczki na wakacje.
Jak udostępnić farmaceucie swoje dane medyczne?
Farmaceuta, jeżeli wyrazisz taką wolę, może mieć dostęp do twoich informacji medycznych z aplikacji mobilnej mojeIKP lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Jak instruuje serwis pacjent.gov.pl (przez serwis możesz także zalogować się na swoje Konto Pacjenta), aby udostępnić dane farmaceucie, należy kolejno:
- uruchomić aplikację,
- wejść w „Menu” (trzy kreski w prawym górnym rogu ekranu), a następnie w „Uprawnienia”,
- wybrać: Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie – po rozwinięciu kafelka przeczytasz m.in. informację, że tutaj udostępnisz aptece i farmaceucie Twoje e-recepty i informacje o wykupionych lekach,
- wybrać „Przyznaj dostęp aptece/punktowi farmaceutycznemu”, wpisz adres i nazwę, wybierz dane z tych, które zaproponuje Ci system. Jeśli farmaceuty/apteki nie ma w wykazie lub jeśli już go/ją upoważniłeś, system Cię o tym poinformuje.
Upoważnienie do dostępu do danych możesz w każdej chwili cofnąć.